Pomoc w tłumaczeniu
📖 Wersja BibliiTa strona cytuje Biblię Gdańską. Wybierz inny polski przekład Biblii, aby przeczytać ten sam fragment online.

Troskliwy, anonimowy przewodnik po Biblii

Siedem lat: oś czasu i liczenie dni

Ta strona nie ma wzbudzać paniki. Wyjaśnia prostymi słowami, jak Biblia opisuje siedem lat i jak liczy dni. Najważniejsze jest to, że Bóg ma wszystko w swoich rękach, a Jezus daje nadzieję.

Skąd się biorą te siedem lat?

Siedem lat po kolei

  1. Przed siedmioma latami. Pochwycenie. Jezus zabiera wierzących do siebie (1 Tesaloniczan 4:16-17). Moc, która powstrzymuje zło, zostaje zabrana i objawia się człowiek bezprawia (2 Tesaloniczan 2:6-8).
  2. Dzień 0: umowa. Pewien przywódca zawiera siedmioletnią umowę z wieloma narodami (Daniela 9:27). Według tego poglądu opiera się ona na prawach Noego i pozwala znów składać ofiary w świątyni. Wyjeżdża na białym koniu i zwycięża pokojem (Objawienie 6:2).
  3. Dni od 1 do 1,260: pierwsza połowa. Wojna, głód, choroby i śmierć (Objawienie 6:3-8, Mateusza 24:6-8). Ludzie giną za swoją wiarę (Objawienie 6:9-11). 144,000 zostaje zapieczętowanych (Objawienie 7). Dwaj świadkowie mówią przez 1,260 dni (Objawienie 11:3).
  4. Dzień 1,260: połowa. Łamie umowę, kończy ofiary i ogłasza w świątyni, że jest Bogiem (Daniela 9:27, Mateusza 24:15, 2 Tesaloniczan 2:4). Pojawiają się Fałszywy Prorok i obraz (Objawienie 13:11-15). Zaczyna się znamię (Objawienie 13:16-17). Ci, którzy odmówią, mogą zostać zabici (Objawienie 13:15, 20:4). Szatan zostaje zrzucony na ziemię (Objawienie 12:7-12).
  5. Dni od 1,261 do 2,520: druga połowa. Sądy trąb, a potem sądy czasz (Objawienie 8-9, 16). Babilon upada (Objawienie 17-18). Armie zbierają się w Armagedonie (Objawienie 16:16).
  6. Dzień 2,520: Jezus wraca. Jezus wraca i pokonuje Bestię oraz Fałszywego Proroka (Objawienie 19:11-21).
  7. Dni 2,550 i 2,595. Daniel dodaje jeszcze 30 dni (1,290), a potem jeszcze 45 (1,335) (Daniela 12:11-12). Wielu uważa, że wtedy narody są sądzone i zaczyna się królestwo. Ta część to najlepsze przypuszczenie.

Liczenie dni

Biblia podaje trzy liczby dni. Liczy się je od połowy siedmiu lat, gdy ustają ofiary (Daniela 12:11-12).

NumerJak to się liczyWersety biblijneCo to znaczy
1,260 dni42 miesiące po 30 dni, czyli trzy i pół rokuDaniela 7:25; Objawienie 11:2-3, 12:6, 13:5Każda połowa siedmiu lat. W drugiej połowie Bestia rządzi, a kobieta jest bezpieczna.
1,290 dni1,260 plus jeszcze 30 dniDaniela 12:11Liczone od połowy, gdy ustaje ofiara. Te dodatkowe 30 dni po powrocie Jezusa często uważa się za czas sądu nad narodami (Mateusza 25:31-46). To najlepsze przypuszczenie.
1,335 dni1,290 plus jeszcze 45 dni (75 dni po 1,260)Daniela 12:12Mówi, że błogosławiony jest ten, kto czeka. Wielu uważa, że to początek królestwa Jezusa. To najlepsze przypuszczenie.
2,520 dniDwie połowy po 1,260 dniDaniela 9:27Całe siedem lat, licząc lata po 360 dni.

Kalendarz liczenia dni

Jeśli umowa zostanie zawarta w dniu 0, oto gdzie wypada każda z tych liczb. Biblia liczy miesiące po 30 dni i lata po 360 dni, więc licz prawdziwe dni, a nie miesiące z kalendarza.

DzieńCo się dziejeWersety biblijne
Dzień 0Zawarcie umowyDaniela 9:27
Dzień 1,260Połowa: ofiary ustająDaniela 9:27; Daniela 12:11
Dzień 2,520Jezus wraca (1,260 dni po połowie)Objawienie 19
Dzień 2,5501,290 dni po połowieDaniela 12:11
Dzień 2,5951,335 dni po połowieDaniela 12:12
Ostrożne słowo. Nikt nie zna dnia ani godziny Pochwycenia (Mateusza 24:36). Siedem lat zaczyna się po Pochwyceniu i trudno wiedzieć, jaka dokładnie umowa je rozpocznie. Użyj tej tabeli, aby zrozumieć Biblię, a nie aby ustalać daty.

Dalej: pieczęcie, trąby i czasze. Jeśli się boisz albo nie jesteś pewien, przeczytaj Czy mogę jeszcze zostać zbawiony?

Ten przewodnik wyjaśnia jeden ze sposobów, w jaki wielu chrześcijan rozumie proroctwa biblijne. Inni chrześcijanie rozumieją je inaczej. Nie podaje żadnych dat Pochwycenia i nie nazywa żadnej żyjącej osoby Bestią ani antychrystem. Mówi o przyszłym systemie władzy, a nie o Żydach czy muzułmanach jako ludziach. Bóg kocha wszystkich. Sprawdzaj każdego nauczyciela Biblią (Dzieje Apostolskie 17:11) i porozmawiaj z pastorem, jeśli się boisz.