Tabang sa paghubad
📖 Bersyon sa BibliyaKini nga website nagkutlo gikan sa Ang Bibliya (Cebuano). Pilia ang laing bersyon sa Bibliya nga Cebuano aron mabasa nimo online ang samang bahin.

Usa ka mahigugmaon nga giya sa Bibliya nga wala magpaila

Ang Pito ka Tuig: Han-ay sa Panahon ug Ihap sa mga Adlaw

Kini nga panid wala dinhi aron maghimo og kalisang. Nagapatin-aw kini, sa yano nga mga pulong, kon giunsa paghulagway sa Bibliya ang pito ka tuig ug kon giunsa niini pag-ihap ang mga adlaw. Ang sentro nga mensahe mao gihapon nga ang Dios nagamando ug si Jesus nagatanyag og paglaum.

Diin gikan ang pito ka tuig?

Ang pito ka tuig sumala sa han-ay

  1. Sa wala pa ang pito ka tuig. Ang Rapture. Kuhaon ni Jesus ang mga magtotoo aron makahimamat Kaniya (1 Tesalonica 4:16-17). Ang gahum nga nagapugong sa daotan kuhaon, ug ipakita ang tawo sa kalapasan (2 Tesalonica 2:6-8).
  2. Adlaw 0: ang kasabutan. Usa ka lider ang mohimo og pito ka tuig nga kasabutan uban sa daghang nasud (Daniel 9:27). Niini nga pagsabot, gibase kini sa mga balaod ni Noe ug tugotan niini nga magsugod pag-usab ang mga halad sa templo. Mosakay siya sa puti nga kabayo, modaog pinaagi sa kalinaw (Pambungad 6:2).
  3. Mga Adlaw 1 hangtod 1,260: unang katunga. Gubat, gutom, sakit, ug kamatayon (Pambungad 6:3-8, Mateo 24:6-8). Ang mga tawo gipatay tungod sa ilang pagtuo (Pambungad 6:9-11). Ang 144,000 gimarkahan og selyo (Pambungad 7). Ang duha ka saksi magsulti sulod sa 1,260 ka adlaw (Pambungad 11:3).
  4. Adlaw 1,260: ang tunga. Bungkagon niya ang kasabutan, hunongon ang mga halad, ug moingon nga siya ang Dios didto sa templo (Daniel 9:27, Mateo 24:15, 2 Tesalonica 2:4). Motungha ang Bakak nga Propeta ug ang larawan (Pambungad 13:11-15). Magsugod ang timaan (Pambungad 13:16-17). Kadtong modumili mahimong patyon (Pambungad 13:15, 20:4). Si Satanas itambog ngadto sa yuta (Pambungad 12:7-12).
  5. Mga Adlaw 1,261 hangtod 2,520: ikaduhang katunga. Ang mga paghukom sa trumpeta, unya ang mga paghukom sa panaksan (Pambungad 8-9, 16). Mapukan ang Babilonia (Pambungad 17-18). Magtigom ang mga kasundalohan sa Armagedon (Pambungad 16:16).
  6. Adlaw 2,520: mobalik si Jesus. Mobalik si Jesus ug pildihon ang Mananap ug ang Bakak nga Propeta (Pambungad 19:11-21).
  7. Mga Adlaw 2,550 ug 2,595. Si Daniel nagdugang og 30 pa ka adlaw (1,290) ug unya 45 pa (1,335) (Daniel 12:11-12). Daghan ang nagtuo nga hukman ang mga nasud ug magsugod ang gingharian. Kini nga bahin usa lamang ka labing maayong tag-an.

Pag-ihap sa mga adlaw

Ang Bibliya naghatag og tulo ka ihap sa mga adlaw. Giihap kini gikan sa tunga sa pito ka tuig, sa dihang mohunong ang mga halad (Daniel 12:11-12).

NumeroGiunsa kini pag-ihapMga bersikulo sa BibliyaUnsay kahulogan
1,260 ka adlaw42 ka bulan nga tig-30 ka adlaw, o tulo ug tunga ka tuigDaniel 7:25; Pambungad 11:2-3, 12:6, 13:5Ang matag katunga sa pito ka tuig. Ang Mananap maghari ug ang babaye bantayan nga luwas sa ikaduhang katunga.
1,290 ka adlaw1,260 dugangan og 30 pa ka adlawDaniel 12:11Giihap gikan sa tunga, sa dihang mohunong ang halad. Ang dugang nga 30 ka adlaw human mobalik si Jesus kasagaran gituohan nga ang paghukom sa mga nasud (Mateo 25:31-46). Kini usa ka labing maayong tag-an.
1,335 ka adlaw1,290 dugangan og 45 pa ka adlaw (75 ka adlaw human sa 1,260)Daniel 12:12Nag-ingon kini nga bulahan ang magahulat. Daghan ang nagtuo nga kini ang sinugdanan sa gingharian ni Jesus. Kini usa ka labing maayong tag-an.
2,520 ka adlawDuha ka katunga nga tig-1,260 ka adlawDaniel 9:27Ang tibuok pito ka tuig, gamit ang mga tuig nga tig-360 ka adlaw.

Kalendaryo sa ihap sa mga adlaw

Kon ang kasabutan himoon sa adlaw 0, ania kon asa matapos ang matag ihap. Ang Bibliya nag-ihap og mga bulan nga tig-30 ka adlaw ug mga tuig nga tig-360 ka adlaw, busa gamita ang tinuod nga mga adlaw, dili ang mga bulan sa kalendaryo.

AdlawUnsay mahitaboMga bersikulo sa Bibliya
Adlaw 0Himoon ang kasabutanDaniel 9:27
Adlaw 1,260Ang tunga: mohunong ang mga haladDaniel 9:27; Daniel 12:11
Adlaw 2,520Mobalik si Jesus (1,260 ka adlaw human sa tunga)Pambungad 19
Adlaw 2,5501,290 ka adlaw human sa tungaDaniel 12:11
Adlaw 2,5951,335 ka adlaw human sa tungaDaniel 12:12
Usa ka mabinantayon nga pulong. Walay nakahibalo sa adlaw o sa takna sa Rapture (Mateo 24:36). Ang pito ka tuig magsugod human sa Rapture, ug lisod mahibaloan kon unsang kasabutan gayud ang magsugod niini. Gamita kini nga talaan aron masabtan ang Bibliya, dili aron magtakda og mga petsa.

Sunod: ang mga selyo, mga trumpeta, ug mga panaksan. Kon nahadlok ka o dili sigurado, basaha ang Maluwas pa ba ako?

Kini nga giya nagapatin-aw sa usa ka paagi sa pagbasa sa daghang Kristohanon sa tagna sa Bibliya. Ang ubang Kristohanon lahi ang pagbasa. Wala kini nagatakda og petsa sa Rapture ug wala kini nagangalan og bisan kinsang buhi nga tawo isip ang Mananap o ang Antikristo. Bahin kini sa umaabot nga sistema sa gahum, dili bahin sa mga Hudiyo o mga Muslim isip mga tawo. Gihigugma sa Dios ang tanan. Sulayi ang matag magtutudlo pinaagi sa Bibliya (Buhat 17:11), ug pakigsulti sa usa ka pastor kon nahadlok ka.