Bantuan terjemahan
📖 Versi AlkitabLaman ini memetik Alkitab bahasa Melayu. Pilih versi Alkitab bahasa Melayu yang lain untuk membaca petikan yang sama dalam talian.

Seorang pemandu Alkitab yang prihatin dan tanpa nama

Tujuh Tahun: Garis Masa dan Kiraan Hari

Laman ini bukan untuk menimbulkan panik. Ia menerangkan dengan kata-kata yang mudah bagaimana Alkitab menggambarkan tujuh tahun itu dan bagaimana hari-harinya dikira. Mesej utamanya tetap sama: Allah berkuasa dan Yesus menawarkan pengharapan.

Dari mana datangnya tujuh tahun itu?

Tujuh tahun mengikut urutan

  1. Sebelum tujuh tahun. Pengangkatan. Yesus mengangkat orang percaya untuk bertemu dengan-Nya (1 Tesalonika 4:16-17). Kuasa yang menahan kejahatan disingkirkan, dan manusia durhaka itu dinyatakan (2 Tesalonika 2:6-8).
  2. Hari 0: perjanjian itu. Seorang pemimpin membuat perjanjian tujuh tahun dengan banyak negara (Daniel 9:27). Menurut pandangan ini, perjanjian itu berasaskan hukum Nuh dan membolehkan korban di kuil bermula semula. Dia keluar menunggang kuda putih, menang melalui keamanan (Wahyu 6:2).
  3. Hari 1 hingga 1,260: separuh pertama. Peperangan, kelaparan, penyakit, dan kematian (Wahyu 6:3-8, Matius 24:6-8). Orang dibunuh kerana percaya (Wahyu 6:9-11). 144,000 orang dimeteraikan (Wahyu 7). Dua saksi bersuara selama 1,260 hari (Wahyu 11:3).
  4. Hari 1,260: pertengahan. Dia memungkiri perjanjian itu, menghentikan korban, dan mengaku dirinya Allah di dalam kuil (Daniel 9:27, Matius 24:15, 2 Tesalonika 2:4). Nabi Palsu dan patung itu muncul (Wahyu 13:11-15). Tanda itu bermula (Wahyu 13:16-17). Mereka yang enggan boleh dibunuh (Wahyu 13:15, 20:4). Syaitan dicampakkan ke bumi (Wahyu 12:7-12).
  5. Hari 1,261 hingga 2,520: separuh kedua. Penghakiman sangkakala, kemudian penghakiman cawan (Wahyu 8-9, 16). Babel jatuh (Wahyu 17-18). Tentera berkumpul di Armagedon (Wahyu 16:16).
  6. Hari 2,520: Yesus kembali. Yesus datang semula dan mengalahkan Binatang dan Nabi Palsu (Wahyu 19:11-21).
  7. Hari 2,550 dan 2,595. Daniel menambah 30 hari lagi (1,290) dan kemudian 45 hari lagi (1,335) (Daniel 12:11-12). Ramai berpendapat bangsa-bangsa dihakimi dan kerajaan bermula. Bahagian ini hanyalah anggaran terbaik.

Mengira hari-harinya

Alkitab memberi tiga kiraan hari. Kiraan itu bermula dari pertengahan tujuh tahun, apabila korban dihentikan (Daniel 12:11-12).

NomborCara pengiraannyaAyat AlkitabMaksudnya
1,260 hari42 bulan yang setiap satunya 30 hari, atau tiga setengah tahunDaniel 7:25; Wahyu 11:2-3, 12:6, 13:5Setiap separuh daripada tujuh tahun itu. Binatang memerintah dan perempuan itu dipelihara dengan selamat pada separuh kedua.
1,290 hari1,260 tambah 30 hari lagiDaniel 12:11Dikira dari pertengahan, apabila korban dihentikan. 30 hari tambahan selepas Yesus kembali sering dianggap sebagai masa penghakiman bangsa-bangsa (Matius 25:31-46). Ini anggaran terbaik.
1,335 hari1,290 tambah 45 hari lagi (75 hari selepas 1,260)Daniel 12:12Ayat itu berkata diberkatilah orang yang menunggu. Ramai berpendapat ia permulaan kerajaan Yesus. Ini anggaran terbaik.
2,520 hariDua separuh yang setiap satunya 1,260 hariDaniel 9:27Seluruh tujuh tahun itu, dengan mengira setahun 360 hari.

Kalendar kiraan hari

Jika perjanjian itu dibuat pada hari 0, inilah tempat jatuhnya setiap kiraan. Alkitab mengira bulan 30 hari dan tahun 360 hari, jadi gunakan hari yang sebenar, bukan bulan pada kalendar.

HariApa yang berlakuAyat Alkitab
Hari 0Perjanjian dibuatDaniel 9:27
Hari 1,260Pertengahan: korban dihentikanDaniel 9:27; Daniel 12:11
Hari 2,520Yesus kembali (1,260 hari selepas pertengahan)Wahyu 19
Hari 2,5501,290 hari selepas pertengahanDaniel 12:11
Hari 2,5951,335 hari selepas pertengahanDaniel 12:12
Satu pesanan berhati-hati. Tiada sesiapa tahu hari atau saat Pengangkatan (Matius 24:36). Tujuh tahun itu bermula selepas Pengangkatan, dan sukar untuk tahu perjanjian mana tepatnya yang memulakannya. Gunakan jadual ini untuk memahami Alkitab, bukan untuk menetapkan tarikh.

Seterusnya: meterai, sangkakala, dan cawan. Jika anda takut atau tidak pasti, bacalah Bolehkah saya masih diselamatkan?

Panduan ini menerangkan satu cara yang digunakan ramai orang Kristian untuk memahami nubuat Alkitab. Orang Kristian yang lain memahaminya dengan cara berbeza. Panduan ini tidak menetapkan tarikh untuk Pengangkatan dan tidak menamakan sesiapa yang masih hidup sebagai Binatang atau Antikristus. Ia tentang satu sistem kuasa pada masa depan, bukan tentang orang Yahudi atau orang Islam sebagai manusia. Allah mengasihi semua orang. Ujilah setiap guru dengan Alkitab (Kisah Para Rasul 17:11), dan bercakaplah dengan seorang paderi jika anda takut.